HLAVNÉ MENU

 
  Hlavná strana
Axieho denník
Axieho galéria
Vlastné videá
Ostatné videá
O axolotloch
Akvárium
Spoločníci
Potrava
Kŕmenie
Starostlivosť
 
 
 
 
 
 

REKLAMA

 
   
 
 

PARTNERI STRÁNKY

 
 

Slovenčiny do hier
www.akvaportal.cz - Akvaristický portál se spoustou informací z oblasti akvaristiky a chovu akvarijních ryb. Vhodný nejen pro začátečníky ale i pro zkušené chovatele.
Surf.sk
PageRank

 
 
 

 

 

ENCYKLOPÉDIE

 
 

commons.wikimedia
Axolotl Mexický
Arkive.org
WIKIPEDIA

 
 
 

PARTNERI STRÁNKY

 

REKLAMA

 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 
Zakladáme akvárium
 
 
  Nasledovný návod je skôr pre absolútneho začiatočníka, ktorého axolotly očarilia  chce začať s chovom. Skúsení ma budú kritizovať a určite budú mať svoje riešenia a nápady. Pre začiatok ešte pripomeniem, že voda v akváriu môže mať väčšiu aj menšiu hĺbku. Najlepšie keď sa to vnútorným zariadením líši.  Malá hĺbka umožní lepší prístup axolotlom k hladine a vzduchu. Väčšia hĺbka zas lepšie plávanie rôznym smerom.  
 
      
 
Štrk
 
 
  Do akvária mu určite pripravte kvalitný podklad, prírodný filter v podobe štrku. Štrk sopečného pôvodu býva vo všeobecnosti, aspoň čo sa mojich skúseností týka, asi najlepšou voľbou. Istotne nezabudnite na vodné rastlinky. Axi sa ich nebude nejak dotýkať, hoci dočítal som sa aj o prípadoch kedy z nudy vyťahoval korienky a rastlinky z podložky.  
 
      
 
Rastlinky
 
 
  Rastlinky obohatia výzor akvária a tiež plnia svoju biologickú úlohu. Mloky majú celkovo radi, keď majú možnosť sa niekde postaviť a rozhliadať sa, možnosť nebyť len vo vodorovnej polohe a nemusieť neustále plávať. Lávové kamene a travertínové vzorové kusy sú skvelým doplnkom, čím pripravíte malé preliezačky a stupienky pre vášho Axiho. Môj axolotl konkrétne rastlinky využíva, aby sa udržal na hladine, prípadne v polohe, aká mu práve vyhovuje. Pri jeho náladovosti byť raz tak a inokedy hentak je vhodným druhom rastliniek veľká listová s tvrdými časťami, ktoré môže využiť pri šplhaní na hladinu. Krehké rastlinky sú zas vhodnou skrýšou pre plaché a malé rybičky.  
 
      
 
Technika
 
 
  Na jeden detail mnohí nemyslia. Ide práve o to, že Axolotl bol pôvodne viac menej len jaskynné, či skôr jazerné zviera - žijúce v jedinom jazere a jeho kanálových ramenách na svete v Mexiku. V týchto vodách sú celkom nízke teploty. Bežne sa však chová pri izbovej teplote a práve na to treba dať pozor a akvárium neprehrievať zbytočne ohrievačmi. Vysoká teplota mu nie len že bude vadiť, ale bude to dávať i najavo častým vyplavovaním hore k nadýchnutiu, alebo sa úplne bude držať hore. V prípade, že je hore a otočený bruškom nahor a nehýbe sa, máte problém. Ak plánujete chovať Axolotla zároveň s rybičkami, prosím pozrite si sekciu Spoločníci. Vrátim sa však k teplote. Netreba žiaden ohrievač, ak nie ste Eskimák a izbová teplota je u vás extrém. K filtrovaniu vody netreba vedieť nič extra závažné. Klasický filter na udržanie kvalitnej a okysličenej vody celkom stačí. Len nepritvrdzujte v sile prúdu. Mal som možnosť vidieť axolotla, ktorý mal naozaj úbohý život a filter nastavený na prúd, že by vtiahol všetky ryby aj so sklom, keby tam nejaké plávali. Voľte pokojnejšie režimy aby sa dokázal udržať na hladine a nemusel neustále plávať a keď sa unaví, tak hľadať skrýš, kde nejde o život. Vraj to tak má byť, ale celá stránka je o mojich skúsenostiach, čo sú skúsenosti ktoré nikomu nepriniesli smrť. Nezabudnite akvárium zakryť. Mne sa to síce nepodarilo, ale stať sa to môže, že vám vás kamarát vyjde von, vyskočí, vylezie... povedzme tomu ako chcete. Pri tej rýchlosti ako niekedy vypláva hore a hneď sa ponorí to občas môže prešvihnúť. Neverím tomu, že sa to nestane, preto odporúčam poklop.  
 
      
 
Pár príkladov
 
 
  Príklad vhodného akvária:  Aj keď by som možno vytvoril ešte nejaké pozadie, pekný príklad na riešenie akvária je na tomto videu nižšie. Pokojná a čistá voda, nepreplnené akvárium a celkom dostatok priestoru na plávanie. Video je konkrétne z akvária, kde sú dva druhy Axolotla. Dva tmavé a jeden albín medzi sebou pokojne plávajú, nič nenasvedčuje tomu, že by boli nejako nespokojní a to mi verte, že Axolotl vie svoju náladu vyjadriť mnohými spôsobmi. Po čase toho svojho tak spoznáte, že budete vedieť ak mu niečo vadí. Teda aspoň ja poznám, že tomu môjmu niečo vadí, no nikdy neviem čo presne.

 
 
      
 

Chceš navštívit casino online, které nabízí příjemné herní prostředí, hry a lákavé odměny? Úžasnou hru ruleta online nebo výherní automaty u nás můžeš hrát i zcela zadarmo jen pro zábavu.
 

 

 

© Naetoo - Slovenciny.Com materiály, najmä textové súčasti a vlastné obrazové materiály je vyhradené akokoľvek ďalej reprodukovať, citovať bez uvedenia zdroja po odsúhlasení, či kopírovanie akejkoľvek časti obsahu. Viac informácií u autora.  Created with www.slovenciny.com &  www.naetoo.com

CZIN.eu